Поздравление Главы Чувашской Республики Олега Николаева с Днем физкультурника

Хисеплӗ спортсменсем тата хастар пурнӑç йӗркине юратакансем!

Сире Физкультурник кунӗ ячӗпе чунтан саламлатӑп!

Спорт çынсене вӑй-хӑват парать, ырӑ шухӑш-туртӑм çуратать, кӑмӑл-туйӑма çирӗплетет тата кирек мӗнле йывӑрлӑха та çӗнтерме вӗрентет. Чӑваш Енре пурӑнакансен йышӗнче сывӑ пурнӑç йӗркине тытса пыракансем нумайлансах пыраççӗ, чылайӑшӗшӗн спорт – пурнӑçӑн уйрӑлми пайӗ.

Чӑваш Ен, йӑлана кӗнӗ пекех, халӑха спорт сооруженийӗсемпе тивӗçтерессипе малтисен ретӗнче. 5 çулта пирӗн регионра 50 ытла спорт объектне юсаса çӗнетнӗ.

Физкультура юхӑмӗ, массӑллӑ спорт тата ӑмӑртусем çамрӑк, пултаруллӑ тата малашлӑхлӑ спортсменсене тупса палӑртма пулӑшаççӗ. Эпир республика чысне чи çӳллӗ шайра тивӗçлӗн хӳтӗлекен ентешӗмӗрсен çитӗнӗвӗсемпе мӑнаçланатпӑр. Спорта тӗревлемелли тытӑм тӑвассипе тӗллевлӗн ӗçленӗрен çулталӑк пуçланнӑранпа Раççейӗн пӗрлештернӗ спорт командисен йышӗсене Чӑваш Енрен 301 спортсмен кӗнӗ. Регионӑн спорт пӗтӗмӗшле историйӗнче çакӑ абсолютлӑ рекордпа танлашать.

Пирӗн пуласлӑх – ачасенче, çавӑнпа та республика пӗтӗм Раççейӗн «Губернатор лагерӗ» тата «Паттӑрсен çӗршывӗ» проекчӗсене хутшӑнать, «Zа самбо», «Самбо – школа», «Шахмат – шкула», «Футбол – шкула», «Картишри тренер» тата ытти проектсене пурнӑçа кӗртет. Чӑваш Енре пурӑнакансем ГТО нормисене пурнӑçлама хастар хутшӑнаççӗ. 10 çулта хӑйсен спортри тата кӗлетке пиçӗхӗвӗ мӗнлереххине 313 пин çын тӗрӗслесе пӑхнӑ. Федераци рейтингӗнче пирӗн республика ТОП-10 лидер регионсен йышне тӑтӑшах лекет.

Хаклӑ юлташсем, паянхи уяв кунӗнче спортсменсене, тренерсене, спорт юхӑмӗн ветеранӗсене тата физкультурӑна юратакансене спорта парӑннӑшӑн тав тӑватӑп. Эсир сывӑ наци йӗркелес, пирӗн патшалӑх аталанӑвӗшӗн тата чечекленӗвӗшӗн тӑрӑшас ӗçре пысӑк тӳпе хыватӑр.

Сире çирӗп сывлӑх, пурнӑç хӑвачӗ, çитӗнӳсем сунатӑп!

Уважаемые спортсмены и любители активного образа жизни!

От всей души поздравляю вас с Днем физкультурника!

Cпорт даёт людям силу, позитивный настрой, закаляет характер и учит преодолевать любые трудности. Всё больше жителей Чувашии приобщается к здоровому образу жизни, а для многих спорт становится неотъемлемой её частью.

Чувашия традиционно входит в число лидеров по уровню обеспеченности населения спортивными сооружениями. За 5 лет в регионе построено и реконструировано более 50 спортивных объектов.

Физкультурное движение, массовый спорт и соревнования способствуют выявлению молодых, талантливых и перспективных спортсменов.  Мы гордимся достижениями наших земляков, которые достойно защищают спортивную честь республики на самом высоком уровне.

Благодаря целенаправленной работе по созданию системы поддержки спорта, с начала года в составы спортивных сборных команд России вошел 301 спортсмен из Чувашии – это  абсолютный рекорд за всю спортивную историю региона.

Наше будущее – в детях, поэтому республика принимает участие в всероссийских проектах «Губернаторский лагерь» и «Страна Героев», реализует проекты  «Za самбо» и «Самбо в школу», «Шахматы в школу», «Футбол в школу», «Дворовый тренер» и другие. Жители Чувашии принимают участие в сдаче норм ГТО. За 10 лет свою физическую и спортивную подготовку испытали 313 тысяч человек. В федеральном рейтинге республика регулярно входит в ТОП-10 регионов-лидеров.

Дорогие друзья, в этот праздничный день хочу от всей души поблагодарить спортсменов, тренеров, ветеранов спортивного движения и любителей физической культуры за преданность спорту! Вы вносите неоценимый вклад в формирование здоровой нации, укрепление и процветание нашего государства.

Желаю всем крепкого здоровья, жизненной энергии, успехов и достижений!

10 августа 2024